Bir Çikolata Bağımlısının “Şekersiz 21” İle İmtihanı

Ladies and… ladies. Gentlemen’lar için epey alakasız bir yazı olacak çünkü. Özetle PCOS ve insülin dirençliler ekran başına. Stresli geçen günler, home office ile değişen uyku, beslenme ve hareket şekli derken aylardır bundan en çok etkilenen şey birçoğumuz için regl düzeni oldu. Bu boktan hengamede bedenime bir reset atmak isteyerek Şekersiz 21’i denedim. Biraz bundan bahsedeceğim.

“Şekersiz 21” nedir?

Önce bilmeyenler için bundan bahsedelim. 21 gün bilimsel olarak herhangi bir konuda alışkanlık kazanmak için etkili bir süre. 21 gün karbonhidratsız beslenebilir, 21 gün egzersiz yapabilir ve hatta inanır mısınız 21 gün sizden ayrılan eski sevgilinizi unutabilirsiniz! Vay canına. Mesela bir meditasyon serisine başladım; o da 21 günlük süreçlerden oluşuyor. 21’in büyüsünü yeterince anladık bence, devam.

Şekersiz 21 de bu mantıkla, 21 gün boyunca şeker tüketmemeyi içeriyor. Böylece vücudu şekersiz bırakıyorsunuz ve ona alışarak 21 gün sonunda biraz o bağımlılığı kırıyor. Vücut onu o eski arzusuyla istemiyor falan. Bir yandan mental olarak da alışıyorsunuz buna.

Şekerle ilişkime gelirsek, en hafif ihtimalle kahve yanı çikolatası eksik olmayan, muhakkak her gün bir tatlı tüketen biriyim. Şeker bağımlısı biri olarak Şekersiz 21’imi tamamlamanın gururuyla soluğu sitede aldım.

Şekersiz 21 sürecim nasıldı?

İlk üç gün çok okeydim duruma, zaten yeni başlamışım “ehehe harikayım çok güzel olacak” diye dolanıyorum.

Gelin görün ki dördüncü gün “çikolatağğğğ, baklavağğğ, brownieeeğğğ” diye elim ayağım titreyerek gezmeye başladım. Bağımlıyım arkadaşım ne yapalım, ben sizin sigaranıza karışıyor muyum?

Sonracığıma dedim “hayır Kübra bu sefer başaracaksın, kendine bunu ispat et“. Birkaç defa Nutella kapağını açıp kokusunu derin derin içime çektim, yalan yok. Bir de diyorum ki “tat alma duyusunun çoğu zaten koku duyusuyla destekli, bu da yeter sana Kübra, Nutella’nın, çikolatanın ne olduğunu tatlarını zaten biliyorsun, şuan buna ihtiyacın yok” Anlayacağınız bol bol telkinspor.

Daha önce bir kez daha Şekersiz 21‘i denemiştim; ikinci günde ofiste kızlarla Probis pakedi açmamızla son bulmuştu :’)))) Demem o ki, dördüncü güne gelmem bile benim için mucizeydi. Bundan sonraki motivasyonum tam olarak da bu oldu. Demek ki olabiliyor dedim. O andan sonraki süreç de zaten su gibi akmaya başladı, sonlara doğru regl bile oldum ve o günlerde de tatlı krizlerimi bastırdım.

Bir de bu seferki sorunsuzca uygulayabilme halimi kesinlikle meditasyona bağlıyorum, bilahare başka bir yazıda ondan da bahsedeceğim. Çünkü hayatımda ilk kez düzenli meditasyon yaptığım, zihnime ve bedenime ilk kez bu kadar fokuslandığım bir evredeyim. Bunun kararlılığımı desteklediğine inanıyorum.

Her yerde diyet diye geçiyor bu, ancak ben olaya o gözle bakmadım. Küçük bir yenilenme, arınma olarak baktım ve etkisini gördüm. Özetle Şekersiz 21′i merak ediyorsanız, kafa olarak kendinizi bir hazırlayıp deneyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir