Kötü Ekonominin Demotive Çalışanları

Ülke ekonomisinin altın çağını yaşamadığı bir gerçek. PMS dönemindeki gibi inişli çıkışlı ruh halleriyle dövizin durumu da ortada. Hal böyle olunca mavi yakalılar da beyaz yakalılar da, işverenler de maddi anlamda müşkül durumda. Borç yiğidin kamçısı mıdır bilinmez, ancak 21. yüzyılın paket programına dahil olduğu kesin. Çalışan borçlu, patron borçlu, herkesin bir yerlere borcu var.

Tüm bunların yanında yaşadığımız dönem itibariyle iş yükü sektör ne olursa olsun dağ gibi. Uzayan mesai saatleri, olmadık yerden çıkan iş tanımı dışında görevler, normalde üç ayrı kişinin yapacağı işlerin tek bir çalışanda toplanması ve daha nicesi… Kazançlar artmıyor ama “yapılacaklar” listelerinde azalma da yok. Aksine ters orantılı bir şekilde artış var. Peki bu durumda çalışan motivasyonunu nereden alacak?

Ekonomik durumlar patron- çalışan ilişkilerini hissizliğe ve iletişimsizliğe sürüklüyor. Çalışan genellikle hak ettiği zammı ya da terfiyi talep edebileceği yetkili bir merci bulamıyor. Çünkü bütün üsler artık çalışanlara mesafeli. “Zam isteyemesin” tavrından doğan bu buzdan duvarları iyi giden işler dahi eritemiyor.

Çalışan başardığı işler, yaptığı anlaşmalar ve yarattığı projeler karşısında sözel olarak bir tebriğe bile layık görülmüyor; çünkü tebrik edilirse iletişim başlar ve çalışan o korkulan üç harfliden talep edebilir. Evet ZAM!

Eğer işinizi çok seviyorsanız şanslı azınlıktansınız. Ama bu motivasyon eksikliği bile bir gün işinizden nefret edebilme ihtimalinizi uzaklaştıramıyor. Ne kazançla ne de sözle takdir görmeyen çalışan, günün sonunda robota evriliyor ve “yaşamak için” çalışmaya başlıyor. Zamanında keyifle yaptığı işler artık sadece yanlarına birer tik atılsın diye yapılıyor. İşverenler için önemli değil; iş tamamlanıyorsa çalışan mutluluğu pek de mühim değil sonuçta değil mi? Sonuçta patronlar çoktan seçmeli sınavlar gibidir. Doğru şıkkı seçerseniz sorun yoktur. Klasik sınavlardaki gibi gidiş yolunu umursamazlar.

Kötü ekonominin demotive çalışanları da “Show must go ooon” şarkısını tuttura tuttura işlerini halletmeye devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir