İyi insanların başına neden hep kötü şeyler gelir?

İsyan cümleme hoş geldiniz. Ne zaman hak etmediğimi düşündüğüm bir durumun içine düşsem bunu derim: “Neden iyi insanların başına hep kötü şeyler geliyor neden!”

Eminim herkesin hayatında çok sevdiği ama başına sürekli talihsizlikler gelen bir tanıdığı vardır. O çok sevdiğiniz iyi kişiler ya maddi anlamda büyük zorluklar yaşıyorlardır, ya hastalıklarla cebelleşiyorlardır. Ya da çevrelerinde hep bir kötü arkadaş, sorunlu aile durumları vardır. Belki de aşk hayatlarında yüzleri hiç gülmemiş, hep sert kayaya toslamışlardır. Sorunların basitliği, büyüklüğü fark etmez… Onlar iyidir, masumdur ama yine de sorunlar bir şekilde hep onların yakasındadır.

Hep şöyle düşünülür toplumumuzda: “Bu da onun sınavı.” Neden ki? İyi biri neden her koşulda iyi kalabildiğini kanıtlamak için acılarla sınanır? Hangi tanrı ya da hangi yaratıcı güç bunu yapar?

Bu insanların mutlak sonda kesinlikle bir ödülleri olacağına inanırız. Sanki bir anda piyango onlara vuracak ve en iyi arabaları, evleri onlar edinecek. Kalbi erkekler tarafından defalarca kırılan o dostunuzun ödülü mutlu sonlu bitecek bir aşk hikayesi olacak. İşinizden yana dertlisiniz ve ileride öyle bir yükseleceksiniz ki, patronunuzun size yaşattığı hiçbir aşağılık duyguyu siz bir çalışanınıza hissettirmeyeceksiniz. Örnekler çoğaltılır. Peki tüm bunlar doğru mu? Meeh, eğer bir filmdeysek evet.

Ancak ne yazık ki bu, hayat. İyi birisin ve burnunun hiç boktan çıkmadığını mı düşünüyorsun? Değiştirmen gereken bir şeyler olduğu kesin. Mesela ilişkide mutluluğu hep yanlış insanlarda arıyor olabilirsin misin? Belki kendinle dahi mutlu değilsin, bu yüzden de bir başkasıyla o aradığın kimyayı yakalayamıyorsun. Sürekli bir sağlık sorunuyla mı karşı karşıyasın? O halde bedenine ve ruhuna iyi bakmadığına bahse girerim. Yaşam şeklini değiştirmende fayda var. Maddi sorunların mı var? İşinde mutsuz musun? Madem öyle onların da değişim vakti gelmiş demektir.

Yani kötü şeyler iyi insanların başına gelmiyor. Kötü şeyler hemen herkesin başına geliyor ama bazı kişilikleri daha fazla etkiliyor. Zaman zaman yukarıda bahsettiğim örneklerdeki gibi kötü şeyleri değiştirecek gücün aslında kendimizde olduğuyla yüzleşemememiz de tamamen tembellikten. Kimi zaman da korkaklıktan.

Hadi kendimizi kandırmayı bırakalım. İyi şeyler yaşamayı beklemek için iyi olmayalım; o beklediğimiz iyi şeyleri kendimiz yaratalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir